Česká republika má třetí sál s Dolby ATMOS

 Konečně! Konečně se nejmodernější zvukový systém pro kina po několika letech opět objevuje i v dalším českém kině. A nejedná se o žádný sál velkého multiplexu. A kino se nenachází ani v Praze ani v dalších největších městech. Jedná se o nejstarší fungující kino v Českých Budějovicích, kino Kotva. Spolu s moderním 3D zvukovým systémem ve zdejším kině povýšili rozlišení projektoru na 4K. V Českých Budějovicích by chtěl žít každý! :-)

Českobudějovické kino Kotva se po necelých sedmi letech od první digitalizace ve standardu DCI  rozhodlo provést upgrade svého vybavení. S novým integrátorem, společností AV MEDIA, zde byla během srpna provedena rekonstrukce vybavení sálu. Diváci po příchodu do sálu zjistí změnu hlavně v početnějším množství surroundových reprosoustav rozmístěných i po stropě. Ty patří novému 3D zvukovému systému Dolby ATMOS, v pořadí teprve třetí instalaci v České republice. 

V projekční kabině se pak ukrývá nový projekční set sestávající z projektoru Barco DP4K-23B s vestavěným kinoserverem jako media blokem Dolby/Doremi IMB4K. S novým zvukovým systémem je potřeba i nový zvukový procesor, Dolby CP850, koncové zesilovače Crown a reprosoustavy JBL.

I obrazové 3D doznalo změn. Z aktivního systému XPAND přešel provozovatel na pasivní systém s kruhovou polarizací obrazu DepthQ. Kvůli tomuto musela proběhnout i výměna projekčního plátna za nové se stříbrným povrchem. 

Původní projekční set, projektor Barco DP2000  s kinoserverem Qube zůstává v kině jako záloha.

Pro diváky by se kino mělo znovu otevřít v průběhu měsíce září.

Jenom připomeňme, že Dolby ATMOS je nejnovější způsob ozvučení kina s tazkvaným 3D zvukem. Zvukový mix není klasicky míchán do zvukových kanálů, ale jednotlivé složky mixu, dialogy, hudba i ruchy zůstávají v samostatných zvukových objektech, které mohou zaznít z jakéhokoliv místa v sále a i se během reprodukce plynule pohybovat tak, jak jim určil mistr zvuku daného filmu.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy: 
Oficiální stránky kina Kotva v Českých Budějovicích
Tabulka kin standardu DCI v Česku
Mapa Google všech kin standardu DCI v Česku