Kino na kolečkách

S digitalizací DCI i E-Cinema se u nás začíná objevovat i celá řada putovních kin. A to zejména v letních měsících ve formě pojízdných letních biografů. Oslovil jsem jedno z nich, Kino na kolečkách a jeho zástupce požádal o malý rozhovor. Kino má sídlo ve středočeské Kouřimi, ale za svými diváky putuje prakticky po celé republice.

O kinu na kolečkách jsem si povídal s panem Tomášem Milbachem.

Ondřej Beck: Nejprve bych se Vás zeptal na Vaše technické vybavení. Při procházení Vašeho webu jsem si povšiml, že patrně využíváte projekce z Blu-ray, DVD nebo multimediálních kontejnerů pomocí krátkoohniskových dataprojektorů. Mohu Vás poprosit o potvrzení, jestli je tomu tak? Máte také ve svém "vozovém parku" i DCI set? Můžete nám prozradit více z vašeho technického vybavení? Jaké používáte projektory, z čeho promítáte a jakou disponujete technikou pro ozvučení?

Tomáš Milbach: Projektorů jsme již vyzkoušeli celou řadu, ale ano, aktuálně používáme krátko-ohniskové projektory HITACHI, nebo projektory s objektivy, které projekční vzdálenost zkrátí. Stále ovšem hledáme "to pravé ořechové".
S DCI setem jsme již začali "koketovat", ale v současné chvíli nám kalkulace a dosavadní zkušenost napovídají, že by se nám nasazení této technologie nevyplatilo. Nepočítaje, že na ně nemáme ani zdaleka prostředky. Rádi bychom zjistili, jak náročná by byla její instalace a zda by byl o projekce tohoto tipu větší zájem, ale pokud se na testy vrhneme, určitě techniku nejdříve zapůjčíme.
Co se týče ozvučení, vsadili jsme na aktivní reproduktory JBL.

Ondřej Beck: Na Vašem webu informujete, že kromě letních kin jste schopni zařídit projekci i v nepoužívaných kinech. Máte už takové zkušenosti? Jak se vám podařilo popasovat se s původním plátnem nebo ozvučením sálu? Promítali jste z původní projekční kabiny nebo si techniku nainstalovali v sále?

Tomáš Milbach: Bývalá kina? To je dobrá otázka. Domnívali jsme se, že by kinosály, které nejsou dosud zdigitalizovány, byly zajímavou příležitostí. Pravda ovšem je, že promítací kabiny jsou v drtivé většině v havarijním stavu, nebo slouží, jako skladiště, nebo by byl jejich úklid časově náročnější, než příprava techniky. Proto instalujeme vlastní techniku do sálu a právě tady často "padne kosa na kámen". Jedním z největších problémů je kvalita elektroinstalace. Mnohokrát nám blikal a skákal obraz a audio-technika vyluzovala takové zvuky, že jsme daný prostor nemohli pro projekci využít. Dále problém s prostorem, jako takovým. Mnohdy nám nestačí vzdálenost od stávajících pláten a naše plátno (nafukovací) se na jeviště nevejde. A takto by se dalo opravdu dalekosáhle pokračovat. 
Sečteno a podtrženo, řekl bych, že jsme schopni využít jeden z deseti sálů. Ale ta možnost tu je, proto jí nabízíme. 

Ondřej Beck: Na Vašem webu nabízíte i určité filmové tituly. Vy máte s distributory uzavřenou nějakou rámcovou smlouvu a jednotlivé odpromítané tituly jim zpětně vykazujete?

Tomáš Milbach: S distributory, od kterých si filmy půjčujeme, máme uzavřené smlouvy, tuším, že nám bylo řečeno, že to ani jinak nejde. Snažíme se získávat informace, které filmy bude možné z DVD/BD nosičů nasadit a právě na ně "lákáme" diváky na našich webových stránkách. 
Jsme prostě "vesnické kino" ...

Ondřej Beck: Pane Milbachu, děkuji vám za rozhovor.

Na webových stránkách se dozvíme další řadu zajímavých informací. Jednak cenu, jakou si Kino na kolečkách účtuje a hlavně manuál pro potencionální zájemce, kde najdou detailní instrukce, kde se dá kino instalovat a co všechno je k jeho provozu potřeba.

Autor: Ondřej Beck

Zdroj obrázků: web Kina na kolečkách

Relevantní odkaz:
Webové stránky kina na kolečkách