Nový český průšvih jménem DVB-T2

V dnešním článku výjimečně zamíříme místo do klasických velkých kin do domácností. Začal nám advent a s ním nakupování vánočních dárků. A díky dobré kondici ekonomiky i hodnotnější dárky v podobě nových televizorů. Avšak zde na nás obchodníci upletli takovou malou past. Rozhodnete se udělat radost rodině a koupit kvalitní UHD (4K) televizor s velkou úhlopříčkou za pěti nebo i šesticifernou cenu. Avšak po 1. únoru 2021 možná k tomuto televizoru budete muset dokoupit externí přijímač, abyste vůbec mohli nějaký televizní signál přijímat. Nevěříte? Tak čtěte dál…

Nejdříve rychlé vysvětlení: Rozvoj mobilní datové komunikace v pásmech 4G LTE vyžaduje stále více prostoru v éteru. A tak bylo již před několika lety na úrovni Evropské unie rozhodnuto, že se do začátku roku 2021 uvolní ve všech členských státech EU pásma UHF využívaná v současné době k vysílání DVB-T. Proto se všechny státy EU zavázaly, že do konce roku 2020 přejdou na nová pásma nové generace digitálního pozemního vysílání DVB-T2. A to včetně České republiky. Po 1. únoru 2021, by mělo být na našem území pásmo UHF zcela volné bez jediného DVB-T vysílače. Na území Německa dokonce do konce roku 2019.

Ke změně dojde zhruba deset let po tzv. analogové tmě, kdy se v ČR přecházelo z analogového televizního vysílání na čistě digitální DVB-T. Vychází se tak zároveň i ze životního cyklu televizních přijímačů, kdy po deseti letech se stejně naprostá většina pro přirozené stáří obnovuje za nové přístroje. A na trhu si už v dnešní době můžeme zakoupit podstatnou část televizorů, které umí přijímat signál v pásmu DVB-T2. Avšak zde je chyba lávky.

DVB-T2 je pouze pásmo, ve kterém se může vysílat různými kodeky, jak starším H.264, který známe ze stávajícího HD vysílání v DVB-T, tak i novým kodekem H.265, též označovaného jako HEVC. Avšak zdaleka ne každý televizor s podporou DVB-T2 prodávaný v současnosti v ČR kodek HEVC ovládá a zvládá pouze H.264. A přitom na území ČR by se v DVB-T2 mělo vysílat už jen pouze a výhradně v kodeku HEVC. HEVC, neboli H.265, je velmi progresivní kodek, který poskytuje ve srovnání s H.264 stejnou obrazovou kvalitu při zhruba sedmi až desetinásobně nižším bitrate. Tudíž s datovým tokem potřebným k současnému HD vysílání v H.264 získáme s kodekem HEVC zcela dostačující kvalitu obrazu pro UHD (4K) vysílání. A také podstatně více kanálů v HD a ve znatelně vyšší kvalitě, jakou známe ze satelitní televize nebo disků Blu-ray. Proto si myslím, že není vůbec důvod se novému kodeku bránit, spíš naopak.

Logo Českých Radiokomunikací, kterým se označují televizní přijímače, které budou zvládat přijímat české DVB-T2 vysílání.


Avšak na tuto skutečnost nás prodejci spotřební elektroniky zapomínají upozorňovat. Některé solidní obchody a E-shopy mají u ověřených modelů u Českých Radiokomunikací grafický symbol, že přístroj bude po roce 2020 úspěšně hrát české televizní stanice v DVB-T2. Avšak u přístrojů s DVB-T2, které nepodporují kodek HEVC, žádné varování typu: “Pozor! Na tomto přijímači si po roce 2020 české pozemní vysílání nezahrajete!”, nenajdete. Z hlediska obchodníka je to bohužel pochopitelné, z hlediska zákazníka - laika, který nemá šanci se technických detailech zorientovat, krajně neseriózní a dle mého názoru hraničící s účelným klamáním spotřebitele. 

Dnes nakupované televizory asi většina z nás bude mít v plánu používat déle jak 4 roky. Zejména ty přístroje za šesticifernou cenu. Ne všechny mají ale daný certifikát k dispozici, ani dobrozdání výrobce, že budou přístroje za 4 roky kompatibilní s DVB-T2. Internet má nejspíš většina domácností, takže by v budoucnu určitě nebyl problém vydat upgrade firmware, který by dražší televizor doplnil o potřebný software a zejména kodek HEVC. Každý televizor je v dnešní době v principu hybridní počítač, který lze upgradem software naučit prakticky cokoliv, na co stačí výpočetní výkon jeho obsažených procesorů. To ale může být u levnějších modelů problém. Kodek HEVC je samozřejmě náročnější na výkon pro dekódování záznamu a levnější pomalejší procesory by jej nemusely zvládat.

Jeden ze současných nejdražších televizorů na českém trhu, LG s technologií zobrazení OLED, úhlopříčkou bez pěti centimetrů dva metry, nativním rozlišením UHD (4K) a obrazovou dynamikou HDR. Televizor se prodává za cenu bez desetikoruny 800 tisíc korun. Obsahuje DVB-T2 tuner s podporou kodeku HEVC, a u Českých Radiokomunikací již prošel ověřením. 

A co bude s televizory po roce 2020, které nebudou mít DVB-T2 s HEVC. Nepohasnou docela, jen se jim pro příjem pozemního vysílání bude muset opatřit externí televizní tuner, pro který se v našich končinách ustálil nesprávný název set top box. Jako jsme to měli u našeho starého televizoru s analogovým tunerem po přechodu na DVB-T. Což si osobně myslím, že je u drahých modelů televizorů docela potupné.

Při nakupování nových televizorů si zkontrolujte na stránkách DVBT2overeno.cz, zdali je váš nový přístroj již ověřen Českými Radiokomunikacemi, že bude s českým DVB-T2 kompatibilní. Pokud jste již zakoupili nový televizor slibující DVB-T2, ale nepodporující kodek HEVC, uvažoval bych na vašem místě o jeho vrácení prodejci a výběru ověřeného modelu.

Pokud by díky lepší informovanosti znatelná skupina potencionálních zákazníků přestala nakupovat modely televizorů s neověřeným DVB-T2 přijímačem, případně by tyto nakoupené začala prodejcům vracet, vznikl by dostatečný tlak na výrobce dovážet do České republiky jen modely s kompatibilním DVB-T2 s budoucím pozemním televizním vysíláním na území ČR. A nebo vydat pro všechny stávající televizory s dostatečně výkonnými procesory opravné firmware, které české DVB-T2 přístroje “naučí”.

Autor: Ondřej Beck

Relevantní odkaz:
Stránky Českých Radiokomunikací DVB-T2 ověřeno