Letní kino ve Vlašimi skončilo úplně a bez náhrady

 Letní kino v zámecké zahradě ve Vlašimi se dočkalo plné digitalizace ve standardu DCI v sezónách 2014, 2015 a 2016. Předloni ještě se zapůjčeným projektorem, loni již s vlastním z "druhé ruky". To vše skončilo v sobotu, 5. listopadu 2016, odpoledne, kdy náhodní kolemjdoucí byli svědky mohutného sesuvu svahu, který zasáhl i budovu s projekční kabinou a část hlediště. Ještě netušili, že jsou právě přítomni labutí písně letního kina...

Vlastním projektorem ve standardu DCI se může pochlubit jen někoik málo letních kin v Česku. Vlašim byla od předloňského léta jedním z nich. Podařilo se jí získat repasovaný projektor "z druhé ruky" Sony SRX-R220 i s kinoserverem, který první čtyři roky sloužil ve velkém sále pražského kina Světozor. Ve vlašimské zámecké zahradě ale odehrál jen dvě letní sezóny. 5. listopadu 2016 se část objektu letního kina sesunula ze svahu dolů. Provozní budova s projekční kabinou zůstala částečně trčet ze svahu. 

Oresní statik měl ihned jasno. Svah je stále nestabilní, je nutné ihned dva dny po sesuvu strhnout hlediště i budovu kina. Do budovy nesmí nikdo vstoupit, stržena tedy bude i s technickým vybavením. Vstup do objektu a manipulace s technikou o hmotnosti kolem 100 kg, tj. znatelná změna těžišť v poddolovaném objektu byla velmi riskantní. 48 hodin po sesuvu poslal bourací bagr provozní budovu i s technikou k zemi.

V polovině prosince radní Vlašimi rozhodli, že na původním místě v zámeckém parku se už letní kino obnovovat nebude. Jediné, co z letního kina zbylo, projekční plátno, bude strženo a umožní tak lepší výhled na samotný zámek. Přinesl o tom zprávu portál ctidoma.cz

Dnes se ve zpravodajství České televize objevila reportáž, ve které bylo publikováno rozhodnutí města, že se na území Vlašimi již žádné letní kino budovat nebude. To stávající mělo i přes digitalizaci ve standardu DCI stále klesající návštěvnost. Ve Vlašimi tak zůstane v provozu pouze klasické kamenné kino, které od podzimu 2014 splňuje standard DCI.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Záběry z dronu následků sesuvu ve vlašimské zámecké zahradě
Unikátní záběry samotného sesuvu pořízené náhodným kolemjdoucím z mobilního telefonu