Kladenský Hutník přechází na laserový projektor a plánuje druhý sál

Kladenské kino Hutník zdigitalizovalo ve standardu DCI na konci roku 2010. O dva roky později zde proběhla nákladná rekonstrukce celého interiéru včetně výměny akustického obložení a instalace pohodlnějších sedaček. A o čtyři roky později čeká Hutník další změna, výměna projektoru a vybudování druhého menšího sálu...

Malá integrátorská firma KES zde v těchto dnech instaluje nový projektor Barco DP4K-23BLP s integrovaným media blokem - kinoserverem Barco Alchemy. Nový set nahradí starý projektor ve standardu DCI, který zde sloužil více jak 6 let. Naši pravidelní čtenáři určitě umí číst z typových zkratek názvu projektoru, takže poznají, že jde o projektor s nativním rozlišením 4K. A druhá zkratka je pro nás všechny premiérou. BLP je označení pro nejvyšší třídu projektorů Barco s modrým laserem a fosforovým filtrem. Kladenský Hutník je tak druhým kinem v České republice vybavený projektorem s tímto zdrojem projekčního světla. Prvním bylo kino Ralsko v Mimoni.

Barco Alchemy je kinoserver konstruovaný jako media blok vestavěný přímo v samotném projektoru. Kdo si vzpomene na náš loňský článek o 6P RGB  laserovém projektoru  Barco, určitě si pamatuje, že Barco Alchemy je zatím jediný kinoserver podporující projekci 3D v nativním 4K rozlišení.

Projektor Barco DP4K-23BLP s modrým laserem a fosforovým filtrem. Nástavec nad lamphouse není samotný laser, ale pouze jeho chladící systém. Zdroj: Barco.com

3D ve 4K asi v Hutníku neužijí vzhledem k DCP 3D, které jsou k dispozici výhradně ve 2K rozlišení, ale diváky čeká nový a kontrastnější 3D systém, DepthQ. Z těchto důvodů dojde v noci z 28. února na 1. března k bleskové akci, výměně starého matového plátna za nové stříbrné pro kruhovou polarizaci obrazu. Tak aby 1. března mohl laserový projektor poprvé hrát pro diváky.

Stará technika ale z Hutníka nezmizí. Jak naší redakci prozradil provozovatel kina, Pavel Volf, v objektu kulturního domu Hutník připravuje větší přestavbu interiéru tak, aby do letošního podzimu vznikl druhý malý sál s kapacitou 60 míst. Původní technika, projekotr Barco DP2K-23B, server Dolby DSS200 a 3D systém Dolby tak po potřebné repasi bude fungovat na tomto malém sále. 

Media blok Barco Alchemy, který v současné době stále jako jediný podporuje záznam 3D projekce v nativním 4K rozlišení. Zdroj: Barco.com

S druhým sálem je dramaturgie kina hned o řád pestřejší. Divák si hned může vybírat ze dvou titulů ve stejný čas a o to více ubude útěků diváků do pražských multiplexů. Kino Hutník na Kladně má už s jedním sálem jednu z nejlepších návštěvností mezi jednosálovými kiny v ČR a se zprovozněním druhého sálu se jeho potenciál určitě ještě zvýší.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky kina Hutník na Kladně
Tabulka digitálních kin dle standardu DCI v České republice
Mapa digitálních kin dle standardu DCI v České republice