Dolby znatelně zlevnil ATMOS

Zajisté se všichni shodneme na tom, že největší překážkou v pořizování 3D zvukového systému Dolby ATMOS byla jeho velmi vysoká pořizovací cena. To vše se nyní docela znatelně mění. Společnost Dolby představila nové komponenty, které ve výsledku vychází v řádech stovek tisíc korun levněji. A nemusíte je použít jen v případě zvukového formátu Dolby ATMOS...

Prvním komponentem je media blok Dolby IMS3000. Tyto mediabloky firma Dolby vyrábí díky úspěšné akvizici výrobce kinoserverů, Doremi. Z dřívějška víme, že mediablok určený přímo k instalaci do “těla” DCI projektoru funguje zároveň jako DCI server s diskovým polem. Nově mediablok v sobě obsahuje kompletní zvukový procesor a to jak pro formáty zvuku 5.1, 7.1, tak i pro již zmiňovaný Dolby ATMOS. S IMS3000 již nemusíme nakupovat samostatně zvukový procesor pro standardní ozvučení, ani Dolby CP850 pro ATMOS. Ušetříme za cenu hardware zvukového procesoru.

Mediablok Dolby IMS3000, který v sobě již plně integruje funkci zvukového procesoru Dolby CP850. Zdroj: Dolby.com

Další novinkou je Dolby Multichannel Amplifier, tedy multikanálový koncový zesilovač, který se dodává ve dvou konfiguracích pro 24 a 32 výstupních kanálů. Klasické koncové zesilovače se doposavad dodávaly pouze jako dvoukanálové. Pro instalaci Dolby ATMOS tak bylo většinou zapotřebí až 32, občas i více samostatných zesilovačů, které zaplnily prostor dvou i tří rackových skříní. Na jednom multikanálovém zesilovači tak fyzicky ušetříme dvanáct, respektive šestnáct koncových zesilovačů. Kromě prostoru pro instalaci uspoříme mým osobním odhadem asi 20 až 40% ceny ve srovnání s nákupem původních dvoukanálových “konců”.

Dolby Multichannel Amplifier, který se dodává pro 24 nebo 32 kanálů. Zdroj: Dolby.com

Dalšími velkými náklady pro instalaci je stavění lešení v sále pro zavěšování efektových reprosoustav nejen na strop, ale i na boční stěny. To by měly zjednodušit speciální lišty s označením Dolby SLS Rapid Rigging System, které zjednodušují instalaci většiny typů efektových reprosoustav i jejich napájení kabeláží z koncových zesilovačů. Systém lišt se dodává ve čtyřech velikostech, pro 12, 16, 20 a 24 reprosoustav.

Dolby Rapid Rigging System, lišta pro instalaci efektových surroundů. Zdroj: Dolby.com

A ve své nabídce pro kina Dolby přináší i výhodnější efektové reprosoustavy s možností natáčení ve třech osách. To jistě ze stávajících sálů vybavených 3D zvukovým systémem Dolby ATMOS dobře znáte. Reprosoustava Dolby SLS 3-Axis Speaker MA390C má polokulový tvar o průměru 60 cm a polokruhový závěs, který umožňuje inzerované natáčení ve třech osách. K reprosoustavě Dolby dodává i kotvící zařízení do zdi i do stropu.

Surroundový reproduktor Dolby SLS 3-Axis Speaker MA390C. Zdroj: Dolby.com

Samozřejmě přesné částky, kolik ušetříte při instalaci zrovna ve vašem kině, vám sdělí váš integrátor. Každý kinosál je originál a zejména 3D zvukový systém Dolby Atmos se projektuje přesně na “tělo”. Odhady úspor v procentech v tomto článku jsem dělal na základě oficiálního veřejného ceníku na stránkách firmy Dolby ve srovnání se stávajícím stavem. Na jednom se ale shodneme. Nové komponenty ve standardu DCI přináší opravdu znatelné úspory.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky firmy Dolby s novými komponenty pro Dolby ATMOS