Dunkirk bude hrán v IMAX Praha ze 70 mm pásu

 Na našem ryze digitálním e-zinu míváme tak jednou za dva až tři roky velmi sympatickou analogovou odbočku do jediného českého kina formátu IMAX v Praze na Floře. A to vždy ve chvíli, kdy Christopher Nolan dokončí svůj nejnovejší film a ten pak v některých kinech uvádí ze 70 mm filmového pásu. Nyní se tak děje s jeho novým válečným dramatem Dunkirk. NA Floře nás čeká několik dnů či týdnů dokonalého obrazového zážitku. Více v článku...

Kuloární informace, že se bude hrát v pražském IMAXu Dunkirk ze 70 mm filmového pásu, jsme v naší redakci zaznamenali už na podzim loňského roku. Bohužel provozovatel kina, řetězec multiplexů Cinema City, s médii prakticky nekomunikuje a už řadu let je jediným spojením se světem pravidelný televizní pořad hlavně pro náctileté, který je vysílám tu na TV Óčko, tu na Prima Cool, nyní zase na TV Óčko. Avšak v tomto pořadu avízo na uvedení Dunkinku v IMAXu ze 70 mm filmového pásu ještě nezaznělo. Informace se ale objevila jinde, na portálu in70mm.com 

Proto Vám doporučujeme sledovat webové stránky kina IMAX v Praze, abyste včas zachytili online předprodej vstupenek. Počet přestavení by měl být limitovný, tak aby se na všechny zájemce dostalo. Jak naznačují jiné kuloární informace přímo z blízkého okolí režiséra Nolana, tak by se mělo jednat o jeho poslední film IMAX, který bude uváděn na 70 mm filmovém pásu. Panu režisérovi se zalíbily nové laserové projektory IMAX s vysokou dynamikou obrazu HDR, že svůj příští filmový projekt by chtěl realizovat již čistě digitálně a primárně cílený právě na laserovou projekci s HDR. 

Jenom doplním, že celosvětová premiéra válečného dramatu Dunkirk je naplánována na 20. července tohoto roku. A obraz ze 70 mm filmového pásu IMAX (15/70) nabízí stále technicky nejkvalitnější obraz díky velkému filmovému políčku o rozměrech cca 7x5 cm. Podle odborníků se rozlišení takového materiálu pohybuje ve srovnání s digitálním rozlišením odhadem mezi 10K až 12K. Digitální projektory pro kina máme jen se 2K a 4K obrazovými čipy.

70 mm filmová projekce je ale neskutečně nákladná. Například cena na filmovou kopii je asi 32krát vyšší jak u digitální DCP. Při projekci je také asi i 40% až 50% vyšší spotřeba elektrické energie. Kino IMAX, které by v současnosti hrálo pouze ze 70 mm pásu by nemělo šanci se reálně ekonomicky udržet. Proto se uvádí jen zcela výjimečně při takovýchto událostech jako je premiéra nového filmu Christophera Nolana.

autor: Ondřej Beck