České Budějovice budou mít dva multiplexy

"V Českých Budějovicích by chtěl žít každý!" Tak pravil Jára Cimrman a od pátku to bude platit hlavně pro filmové fanoušky, kteří rádi tráví svůj čas v potemnělých sálech kin. V nově vybudovaném obchodním centru IGY na Pražské třídě se od tohoto pátku otevře celkem devět nových kinosálů. Přitom patnáct let starý multiplex v centru Čtyři Dvory bude nadále pokračovat. Více v našem článku....

Na diváky čeká celkem devět nových sálů s nejnovějšími technickými formáty a s celkouvou kapacitou 1367 míst.

Největší je sál č. 1. Vejde se sem 316 diváků plus čtyři invalidé na vozících. K dispozici je 3D zvukový formát Dolby ATMOS a poprvé v rámci multiplexů CineStar v ČR i projektor s nativním rozlišením 4K, Christie CP4230. Metalické plátno o šíři kolem 16 metrů umožňuje 3D stereskopickou projekci přes polarizační systém DepthQ.

Sál č. 1 CineStar IGY České Budějovice. Surroundové reprosoustavy značky MAG Cinema vidíme nejen po bočních stěnách, ale i na stropě. Foto: Ing. Miloš Tourek, CinemaNext

Dalším sálem vybaveným nativním 4K projektorem Christie CP4230 je sál č. 4, který zatím zůstává vybaven jen 7.1 zvukovým systémem. Provozovatel jej označuje jako "ATMOS Ready". Ve stěnách a stropě jsou již připraveny rozvody reproduktorových kabelů, v projekční kabině je již  nainstalován zvukový procesor Dolby CP850. Takže v případě většího zájmu budějovických diváků jej provozovatel dovybaví reprosoustavami a koncovými zesilovači, aktivuje licencni a zprovozní formát Dolby ATMOS i na tomto sále. I tento sál umožňuje 3D stereoskopickou projekci přes systém DepthQ.

A to stále není v rámci novinek všechno. Sál s číslem 3 je prvním "běžným" sálem v rámci multiplexů v ČR, který je pro 3D stereoskopickou projekci vybaven duální projekcí. Tu tvoří dvojice projektorů Christie CP2215 a každý z nich promítá přes jeden polarizační filtr systému Volfoni SMART CRYSTAL. Duální projekce totiž umožňuje nejkorektnější projekci 3D obrazové stereoskopie. V České republice dosud byla k vidění jen na dvou sálech, v pražském IMAXu v Cinema City na Flóře a v Ostravě ve specializovaném velkoformátovém  kině v rámci parku Svět techniky Ostrava.

Na zbylých šesti sálech je instalován zvukový systém 7.1 a projektory Christie CP2215 s tím, že 3D technologii DepthQ najdeme ještě na sálech s čísly 2 a 9.

Kabina sálu č. 1 CineStar IGY ČEské Budějovice. V popředí vidíme projektor Christie CP4230 a po pravé straně tři rackové skříně se zvukovým procesorem Dolby CP850 pro formát Dolby ATMOS a s koncovými zaesilovači napájejícími samostatně každou reprosoustavu v sále.  Foto: Ing. Miloš Tourek, CinemaNext

Integrátorem nového multiplexu je stejně, jako u všech zbývajících kin řetězce CineStar, společnost CinemaNext.

Spolu s novým multiplexem CineStar v obchodnám centru IGY zůstává v Českých Budějovicíh v provozu i patnáct let staré původní multikino CineStar v obchodním centru Čtyři Dvory. Spolu s jednosálovým kinem Kotva tak od pátku budou mít České Budějovice v provozu celkem 18 kinosálů. Naskýtá se otázka, jestli se takové množství v daném regionu dokáže uživit. To bychom se ale pustili na tenký led ekonomických spekulací, takže bych spíš s komentáři počkal nějakou dobu, jak se situace na kinotrhu v Budějovicích bude vyvíjet.

Těžkou situaci bude ale mít jednosálové kino Kotva, které loni v létě investovalo velké peníze do nového 4K projektoru a 3D ozvučení Dolby ATMOS. Jako jednosálové kino by se v obklíčení multiplexy mohlo profilovat jako kino s dramaturgií artových filmů a nezávislých produkcí. Avšak tyto produkce patrně nikdy nebudou zvučit svoje filmy v Dolby ATMOS. V tomto 3D zvuku jsou ozvučeny pouze komerční tituly, které patří do hlavního dramaturgického záměru pro multiplexy. 

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky řetězce multiplexů CineStar
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI 
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI