V Biu Oko uvádí filmy samotní promítači

Digitalizaci kin se často vytýká určitá sterilnost, kterou do biografů přináší. Zdání ale klame a přesvědčí nás o tom v pražském Biu Oko na Letné, kde zavedli novou metodu přístupu k divákům. Digitální projekce umožňuje i projekci živých přenosů. A proč neudělat na začátku živý přenos přímo z projekční kabiny. Více v našem článku…

Práce promítače v kině bývala a stále bývá často neviditelná. Promítači jsou po většinu doby provozu kina v projekční kabině a diváci nemají šanci je i techniku vůbec spatřit. To platilo v době, kdy se filmy pouštěly ještě z 35 mm filmových pásů, ale platí to i dnes v éře digitální. Dnes se mohou filmy promítat i zcela automaticky z “boothless” projekčních systémů. Na druhou stranu nám digitální projektor umožňuje hrát v kině i živé přenosy, tak proč před představením neudělat živý přenos rovnou z projekční kabiny.

Legendármí Trabant, který tu sloužil jako originální lože, už musel pro celkovou rozpadlost Bio Oko opustit, ale o originální sezení diváci rozhodně nepřijdou. Nově na holičském nebo zubařském křesle. K celkové dokonalosti snad v sále chybí už jen křeslo gynekologické. :-) Foto: autor článku

Tohoto nápadu se úspěšně chytili v pražském Biu Oko, kde po odehrání úvodních reklam a krátkého předfilmu se diváci ze sálu přenesou pomocí instalované kamery rovnou do projekční kabiny. Službu konající promítač se jim představí a uvede název filmu, který jim bude večer promítat. Diváci tak vidí, jak jim pomocí dotykového displeje vybírá filmový titul přímo z diskového pole a po kliknutí na políčko PLAY se promítaný obraz střihne zpět na kinoserver a rozjede se samotný film. Úvod nezabere více, než několik málo desítek sekund a přitom celému představení dodává celkově kulturnější rozměr. Sterilita digitální projekce je ta tam a divák má najednou blíže k profesi, která dříve příliš v kinech nebyla vidět. Osobně jsem hned za tento úvod promítači odpustil chybu v maskování obrazu u předchozích reklam a krátkých filmů, které se dopustil.

Jak ve svých článcích relativně často opakuji, kino je o lidech a pro lidi, a všechny tyto drobné nápady pomáhají všechny zúčastněné ještě více sblížit. A výborný nápad z Bia Oko ukazuje, že k tomu sbližování lidí napomáhá i moderní digitální projekce.

autor: Ondřej Beck

relevantní odkaz:
webové stránky Bia Oko