Poslední šance jak získat Windows 10 pro handicapované zdarma

Digitální kino a digitalizace kinematografie jde samozřejmě ruku v ruce s výpočetní technikou a v kinech a okolo nich potřebujeme pracovat s aktuálními operačními systémy podporované jeho výrobci. A do 31. prosince tohoto roku zbývá poslední možnost, jak získat zdarma upgrade z MS Windows 7, 8 a 8.1 na Windows 10 pro zdravotně postižené. Takže si na našem webu uděláme takové malé IT okénko. Více v našem článku…

Microsoft oficiálně spustil svoje Windows 10 na konci července 2015 a celý jeden rok až do konce července 2016 bylo možné starší Windows 7, 8 a 8.1 bezplatně upgradovat na novou verzi Windows 10. Od srpna 2016 je tato možnost již zpoplatněna, avšak nikoliv pro sluchově a zrakově postižené uživatele. Microsoft totiž pro Windows 10 připravil zcela nový balík asistenčních technologií od digitální lupy až po hlasové ovládání systému. A protože měl zájem na co největším rozšíření, ponechal možnost upgrade pro postižené nadále zdarma. A tato nabídka končí k 31. prosinci 2017. Pak i pro handicapované bude upgrade zpoplatněno.

A protože Microsoft nevyžaduje žádné úřední potvrzení o postižení, aby dotyčný uživatel upgrade získal zdarma, může si Windows upgradovat prakticky každý a záleží na něm samotném, jestli má nějaký handicap, že si Windows 10 může upgradovat zdarma. Ale kupříkladu brýle na čtení asi potřebuje velká část uživatelů, kteří třeba mohou využít digitální lupu.

Upgrade se spouští ze speciální stránky Microsoftu (Anglické. Z české nejde pomocník pro upgrade stáhnout), ze které si stáhneme pomocníka pro upgrade na Windows 10. Pomocník nám zkontroluje, jestli náš počítač splňuje všechny hardwarové nároky a také jestli máme Windows 7, 8, či 8.1 legálně. V rámci tohoto článku předpokládám, že ano. Pokud je vše OK, zahájí se stahování zhruba 3 až 4 GB instalačních souborů, během kterého můžeme původní operační systém nadále používat. Po stažení a přípravě upgrade budeme vyzváni k restartu PC, v rámci kterého proběhne samotné povýšení na Windows 10. Na rozdíl od pomocníka upgrade na Windows 10 používaného v prvním roce po uvedení tento pomocník pro upgrade pro postižené nedává nabídku čisté instalace a zachovává nám nainstalované programy (pokud jsou s Windows 10 kompatibilní) i naše data.

Ukázka plochy MS Windows 10

A pokud nám Windows 10 z nějakého důvodu nebudou ze začátku vyhovovat, máme 20 dnů na možnost vrátit předchozí Windows. Nesmíme si ale nástrojem systémového mazání disku ani žádným cleanerem třetí strany odstranit data ze složky Windows.old. Pak už by cesta zpět nebyla možná. Máme ale instalační kód KEY našich Windows u Microsoftu zaregistrovaný i pro Windows 10, takže kdykoliv později jej můžeme použít na jejich instalaci.

A proč přecházet na Windows 10? Microsoft bude Windows 10 podporovat již dlouhodobě. Jednou za půl roku vychází velké aktualizace celého systému, které celý systém posouvají dál. A starším Windows se konec podpory již relativně blíží. Windows 7 skončí už za dva roky, 14. ledna 2020, Windows 8 a 8.1 o tři roky později, 10. ledna 2023.

Ze začátku se vám budou Windows 10 zdát poněkud pomalejší. V počítači můžeme provést čištění nepotřebných dat (pozor na smazání staré verze pro případ obnovení) a optimalizaci (dříve nazýváno defragmentace) systémového disku. Ale stačí nechat počítač zapnutý přes noc. Když si nastavíme systém, aby v nečinnosti po určitém čase nepřecházel do režimu spánku, provede nám přes noc základní údržbu sám.

A co když máme v našem počítači ještě starší Windows? Již nepodporované Visty nebo XP, které byly velmi populární a řada konzervativních uživatelů se s nimi nedokáže rozloučit ani tři a půl roku po ukončení podpory. Na tyto samozřejmě zdarma upgrade na Windows 10 nedostanete. Ale pokud hardware, na kterých běží, je ještě dostatečně výkonný, doporučuji vám se obrátit na speciální e-shopy, které prodávají licence Windows a dalšího software z vyřazených firemních počítačů s hromadnou multilicencí. Tyto firmy před cca 3 lety vyhrály nad Microsoftem soud, že mohou vykoupit vyřazené počítače z velkých firem včetně multilicence a jednotlivé licence (odlepené samolepky s instalačními klíči KEY) ze starého hardware prodávat zcela legálně dál. Zkuste použít vyhledávače zboží v e-shopech a určitě se vám podaří zakoupit licenci k Windows 7 i pod částku 1.000,- Kč. A Windows 10 pod sumu 1.500,- Kč. Windows 7 si do konce tohoto roku můžete zdarma povýšit na Windows 10 pro handicapované. Kvalitnímu, rychlému a funkčnímu počítači tak můžete prodloužit jeho život s nejmodernějším operačním systémem a pokud by vám jednou dosloužil. Můžete licenci Windows bez problému přenést na počítač jiný.

V některém z příštích článků si povíme, jak si MS Windows 10 přímo vymazlit, aby byly přijemně rychlé. A také něco o alternativních aplikacích, které nám výrazně zlevní pořizovací cenu software. A v budoucnu zabrousíme i mezi tučňáky, tedy konkurenční operační systém Linux a jeho nejčastější odvozeniny.

Autor: Ondřej Beck