První letošní kino s DCI zahajuje v Rožmitále pod Třemšínem

Další kino na malém městě, které získalo plnohodnotný standard DCI a zároveň je prvním zdigitalizovaným sálem v tomto standardu v letošním roce, se nalézá v Rožmitále pod Třemšínem. Místní diváky čeká představení jednou týdně a to vždy v pátek. Poprvé pohádka Čertoviny 2. února. Čtěte dále a dozvíte se i o vybavení kina...

Integrátorem kina je společnost KES z Prahy, která rožmitálský sál vybavila projektorem Barco DP2K-15C s integrovaným serverem Barco Alchemy se 4 TB diskovým polem. Kino digitalizovalo za nejnižší možné náklady, takže nebylo vybaveno 3D stereskopickým systémem a zvuk s 5.1 zvukovými kanály vychází z původního analogového zvukového procesoru Dolby CP65 doplněným o digitální přídavný modul Dolby DMA8.

Pohled do projekční kabiny kina Rožmitál pod Třemšínem. V popředí projektor Barco DP2K-15C s integrovaným serverem - média blokem Barco Alchemy. V pozadí je patrný zachovalý projektor MEO-5 pro 35 mm filmovou projekci. Autor snínku: Petr Haškovec 

Stále otevřenou zůstává diskuze, zdali se vyplatí instalovat digitální standard DCI do kin, které pak hrají jen jednou týdně. Kinaři z malých měst o velikosti Rožmitálu argumentují malým potenciálem diváků, kteří by při častějším provozu kina sál nezaplnili. Kino by se pak propadalo do více červených čísel. Oponenti pak protiargumentují názorem, že pestřejší program přiláká v mikroregionu s řidším osídlením i ty diváky, kteří původně nechtěli do kina chodit. Za sebe si myslím, že toto je ideální téma diskuze například pro cyklus seminářů Nové kino.

A co si o počtu představení v kinech na malých městech myslíte vy? Piště do diskuze pod článkem nebo na našich facebookových stránkách.

Autor: Ondřej Beck

Děkuji za technické údaje a zaslané fotografie Petrovi Haškovcovi z firmy KES.

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky kina Rožmitál pod Třemšínem
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI 
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI