Do konce června musí skončit v celé EU 3D projekce

Pozor! Tento článek u vás může vyvolat silné rozrušení! Rozhodnutí Evropské komise mohou občas vyvolávat velké kontroverze, zvláště u těch nařízení, která mají šibeniční termín. Vždy se ale jedná v rámci dobra pro většinu obyvatel Evropské unie. Letos si komise vzala na mušku oblíbené, ale zároveň relativně kontroverzní promítání ve 3D stereoskopickém zobrazení. Ta kontroverze spočívá jak v kvalitě samotného zobrazení ve většině kin, tak hlavně s velkou řadou zdravotních komplikací, které může vyvolat. Více v našem článku…

Obraz téměř jako skutečný. U velkých pláten IMAX mohou mít někteří diváci problém rozlišit fikci od skutečné reality. Tak by se daly u řady diváků popsat pocity při sledování 3D stereoskopických filmů. Tomu všemu bude ale od 1. července letošního roku konec.

Systém Masterimage skončil díky žalobě a následné akvizici společností RealD. Mezi některými kinaři měl přezdívku "rotující kedluben". Nyní holt skončí všechny 3D systémy.

Ideální 3D stereoskopii totiž můžeme zažít jen v opravdu dobře vybaveném kině s dostatečně velkým plátnem. Kině, kde samotný 3D systém nedovoluje přílišnou ztrátu světla, tedy výsledný obraz není příliš tmavý. To je ale bohužel problém většiny kin využívajících k 3D projekcím jen jeden projektor.

Ale 3D projekce mohou způsobit dosti podstatné části diváků zdravotní problémy. V kině totiž sledujeme plátno, které je mnohdy od nás vzdálené i přes deset metrů. A pokud se na takovém plátně díváme ve 3D na předmět, který se k nám subjektivně přibližuje na bližší vzdálenost, má s tím náš zrak dost velký problém. U dosti velké části populace může toto vyvolat třeba bolest v očí nebo bolest hlavy. U náchylnějších jedinců dokonce epileptický záchvat. Navíc asi třicet až čtyřicet procent obyvatelstva trpí nejrůznějšími očními odchylkami, které jim znemožňují sledování 3D filmů v kině. Nejohroženější jsou pak děti, které jsou v růstu a sledování 3D filmů by mohlo doživotně poškodit jejich zrak.

3D nástavce pro projektory Sony. Závody, za jak dlouho který promítač dokáže vyměnit objektivové nástavce pro 2D a 3D, díky Evropské komisi v červenci definitivně skončí. Bude se vám stýskat?

Nevýhody a rizika jednoznačně převládají nad pozitivy 3D stereoskopie v kinech. Proto Evropská komise rozhodla jasně a jednoznačně. Do konce června tohoto roku musí skončit všechny 3D projekce ve všech kinech na území Evropské unie. Vědoma si investic, které jednotliví provozovatelé kin do 3D systémů vkládali, a z obav z množství žalob, připravila program odškodnění, takzvané “3D šrotovné”. Provozovaleté kin, kteří instalovali nový 3D systém po 1. lednu 2018 dostanou zpět 100% investované částky. Ti, kteří pořizovali techniku v kalendářním roce 2017, dostanou zpět 80% investic. 3D zakoupené v roce 2016 50% a roce 2015 25% původní investice. Starší systémy se nebudou odškodňovat, neboť s vysokou pravděpodobností se příplatky na vstupném již provozovatelům zaplatily.

Kinaři mohou dnešním dnem, 1. dubna, začít již s přípravnou demontáží 3D techniky. Evropská komise bude při vyplácení “3D šrotovného” dbát na recyklaci již nepoužitelné techniky. 3D projekční nástavce mohou začít sami rozebírat a separovat na kovové, skleněné a elektronické části. 3D Brýle budou vykupovat místní oční optiky a předělávat je na sluneční. Zbytečná taky budou stříbrná plátna nutná pro 3D polarizační systémy. Kinaři si mohou nakoupit klepadla na koberce a z reproduktorových lávek ze svých pláten stříbřenku vyprášit a následně vysát průmyslovými vysavači. Zbaví se tak i nepříjemného hot spotu, který ve většině kin na stříbrných plátnech vznikal.

Dnes je 1. dubna 2018. Zapamatujte si toto datum, které se navždy zapíše do dějin evropských kin!

autor: Ondřej Beck