Jediné kino v Česku, které si vaří vlastní pivo

Na našem webu vám pravidelně představujeme kina ve standardu DCI, která poskytují předepsaný obrazový i zvukový filmový zážitek. Co ale když je náš rozpočet poněkud více omezený? Co když máme k dispozici jen menší prostory? A co když se dramaturgicky zaměříme jen na minoritní část publika? Jak si za chvíli ukážeme, jde to. Vítejte V břiše velryby!

Do břicha velryby se musíme vydat do Mladé Boleslavi přímo do historického centra na menší náměstí Na Kozině, kde v malé pasáži najdeme takto pojmenovanou kavárnu. Kavárna zároveň slouží jako malé kino ve standardu E-Cinema, které bychom mohli spíše definovat jako filmový klub. V principu se jedná o sklepní prostor zakončený prostornou terasou s nádherným výhledem na část starého města a hrad. Samotné projekce probíhají v onom sklepě, který má rozměr zhruba čtyři krát deset metrů. Ten má zajímavý strop v podobě vícenásobné klenby s nosníky. Odtud celý podnik získal i své jméno. Nad sklepením se ještě nachází další prostor spojený točitým schodištěm s malou knihovnou a sociálním zařízením.

Projekci zajišťuje stahovací plátno, HD projektor Acer zavěšený na stropě, Blu-ray přehrávač Samsung a k ozvučení slouží jeden univerzální reproduktor Skytec ST-140, který v sobě obsahuje i DVD přehrávač a disponuje i mikrofonním vstupem. Díky zmíněnému Blu-ray přehrávači Samsung lze promítat jak z DVD a Blu-ray disků, tak i multimediální formáty z připojeného pevného disku přes rozhraní USB. Takto se zde promítaly filmy v rámci festivalu Jeden svět v regionech.

Diváci čekají v "trupu velryby" na začátek představení. Plátno je zatím vytažené.

Možná se nyní pozastavujete nad otázkou, proč o této filmové kavárně vlastně píšu. Její vybavení prakticky odpovídá domácímu kinu s projektorem a s úhlopříčkou obrazu kolem 3,5 metru. Nejedná se o kino s E-Cinema v klasickém kinosále, které navíc v podstatě nabízí jen zvuk mono. Jde ale o způsob využití prostor, které navíc odpovídají diváckému potenciálu dané lokality.

Mladá Boleslav má již 10 let v provozu čtyřsálový multiplex CineStar, který pokrývá zájem komerčního publika. V průběhu této doby vznikla v centru města alternativní kinokavárna Svět, která ale nedosáhla na digitalizaci ve standardu DCI a svoji činnost před několika lety ukončila. V Mladé Boleslavi není tak početná skupina potenciálních diváků nezávislé a klubové filmové produkce.

HD projektor Acer P1383W

Ukázalo se, že kavárna V břiše velryby se svoji kapacitou cca do 30 míst je tomuto potenciálu přímo úměrně nastavená. Navíc jde o multifunkční zařízení, které je standardně otevřeno tři dny v týdnu s hracím profilem pondělí-středa-pátek. Při mimořádných příležitostech, jako byl například festival Jeden svět, je kavárna otevřena i mimo tuto dobu.

Díky této multifunkčnosti může tato kavárna s kinem úspěšně fungovat a divákům nabízet alternativní prostor pro filmový zážitek. Stahovací plátno se pak dá brát jako akceptovatelný kompromis, neboť HD projektor Acer na něm vytváří obraz v aspektu 16:9 a ve velmi slušné kvalitě. Možná zvuk by si zasloužil trochu lepší řešení, alespoň ve 2.1 zvukových kanálech.

Plátno je stažené, projekce začíná.

Kavárna V břiše velryby by mohla být inspirací nejen pro majitele podobných prostor, kteří přemýšlí nad zaměřením svého podniku a nechtějí z něj dělat pouze obyčejnou kavárnu nebo bar. Motivovat by mohla i provozovatele kin, kteří třeba disponují zajímavými prostory, jenž by se daly využít pro podobné účely a dramaturgicky tak doplnit program samotného kina.

Provozovatelem kavárny je Marek Havlas, který zároveň provozuje i občanské sdružení Naruby a je majitelem malého pivovaru Slepý krtek v Ujkovicích. V rámci občanského sdružení Naruby provozuje i dvakrát do měsíce místní kino v nedalekých Dobrovicích. A Slepý krtek je na čepu i v kavárně V břiše velryby. Proto jsem v úvodu zvolil titulek, že se jedná o jediné kino, které si vaří vlastní pivo.

autor textu i fotografií: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Webové stránky kavárny V břiše velryby
Webové stránky občanského sdružení Naruby