Český Ráj to napohled

Dnes večer bude slavnostně znovuzprovozněn Biograf Český Ráj v Jičíně, který se tak stane nejmoderněji vybaveným kinosálem v České republice. To, že nabídne divákům mj. i zvukový formát Dolby ATMOS, jsme vám již psali. Ale to není jediná vymoženost, co kino nabídne. Klikněte a čtěte...

Biograf Český Ráj je jednosálové kino s historií sahající až do 20. let 20. století. Tehdy ho vybudovalo Družstvo válečných poškozenců a legionářů za přispění obyvatel Jičína jako divadelní sál a filmová přestavení se zde začala pořádat až později. Poslední zásadnější úpravy zde proběhly v 80. letech a od té doby se sál dočkal pouze dílčích úprav v rámci digitalizace do standardu DCI v roce 2011.

Současná rekonstrukce, která probíhala asi 16 měsíců, vrátila budově původní vzhled z 20. let minulého století, ale uvnitř je sál vybaven po obrazové i akustické stránce nejmodernějším způsobem. Plátno se podařilo zvětšit na maximální možnou mez, kterou umožňoval samotný portál hlediště. Sál je zcela originálně akusticky obložen, zejména pak panely na stropě, které mají za cíl co nejvyšší utlumení dozvuku. Laicky, aby nevznikala ozvěna, která by měla vliv na identifikaci zvukových objektů z formátu Dolby ATMOS. 

Kromě zvukové složky je na každém stropním panelu i samostatné aktivní LED osvětlení sálu, které má extra ovládání pro každý modul. Dalo by se tak s nadsázkou říct, že Biograf Český Ráj má i světelný ATMOS.

Z vybavení v kině zůstává původní projektor z roku 2011, Christie CP4230 s nativním 4K rozlišení, kinoserverem Doremi Show Vault s mediablokem a parivním polarizačním 3D systémem DepthQ. Výměna projektoru je plánována v horizontu několika málo let, jak se jeho stáří bude blížit 10 let, což je jeho předpokládáná životnost.  

Na diváky čeká zcela nové plátno značky Harkness třídy Clarus, který kombinuje vlastnosti matového a stříbrného plátna tak, že téměř nevzniká tzv. Hot Spot. Tedy nepříjemný efekt, kteří zaznamenají hlavně diváci sedící po okrajích hlediště, kdy protejší část plátna vidí se zřetelným poklesem jasu obrazu. To již v Jičíně nehrozí.

Reprosoustavy jsou komplet nové a jsou od populárního ukrajinského výrobce MAG. Jejich kvality se osvědčily již v řadě sálů českých multiplexů.

Integrátorem kina nadále zůstává společnost AV MEDIA.

Kino bude dnes večer slavnostně otevřeno českým filmem Hastrman a Dolby ATMOS si odbyde svoji premiéru zítra filmem Deadpool 2. Do konce června se diváci mohou ještě těšit na filmy s Dolby ATMOS Avengers: Infinity War a Jurský svět: Zánik říše.

Kino má kromě digitálního formátu DCI ještě zachovalou i 35 mm filmovou projekci. Z původního 35 mm filmového pásu zde bude v neděli odpromítán slavný oscarový italský film Bio Ráj.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky Biografu Český Ráj Jičín
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI 
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI