První RGB laserový projektor v Česku

Budete ho marně hledat v Praze. Ani v brněnských kinech ho nenajdete. Ani v černé Ostravě, ani v žádném jiném krajském městě. Začneme hledat po okresních městech. Některá vlastní kino i vzdala. Tak ani tam nic nenajdeme. Za prvním RGB laserovým projektorem v ČR se musíme vydat až do Podkrkonoší, do malého města Lomnice nad Popelkou se zhruba 5.700 stálými obyvateli…

Lomnické kino dlouho chřadlo a městští radní dlouho přemýšleli i nad smysluplnosti jeho existence. Díky nestabilnímu podloží budova dokonce praskala a byla staticky narušená. Inspirací pro místní zastupitele byl sousední Jičín, ve kterém se asi 2 roky nazpět rozhodli pro celkovou rekonstrukci místního Bia Český Ráj. Během posledního roku proběhla zevrubná rekonstrukce celého objektu včetně kompletního zpevnění základů objektu. Cena se pohybovala kolem 34 milionů korun.

Po roce prací se ve zcela nové fasádě s dřevěným obložením vylouplo Víceúčelové vzdělávací centrum - kino, jež se stalo, jak z názvu vyplývá, univerzálnější platformou pro nejrůznější kulturní akce. Samotný kinosál byl zkrácen a počet sedadel snížen na zhruba polovinu. Nyní disponuje 113 místy. Je vybaven 3D zvukovým systémem Dolby ATMOS a to jako v pořadí 16. sál v České republice. Hlavní devizou je ale první RGB laserový projektor na území Česka, Christie CP4325 s podporou HDR ECLAIR Color.

Vizualizace nového sálu kina v Lomnici nad Popelkou. Zdroj: oficiální webové stránky kina

Jako server je zde použit médiablok Christie IMB-S3 s 8 TB diskovým polem. Obrazové obvody by též měly řešit první ze dvou fyzikálních problémů RGB laserových projektorů a to správné zobrazení barev u běžně vyráběných kopií DCP pro digitální kina. Ty by měly být online převáděny do barevné palety rec2020 určené právě pro tyto typy laserových projektorů.

Druhým problémem RGB laserových projektorů je třpytivost obrazu, tzv. Speckle. Již jsme o této vlastnosti těchto projektorů na našem e-zinu několikrát psali. Obraz občas vypadá, jako kdyby byl posypán třpytivými flitry používanými pro líčení tanečníků. Společnosti IMAX a Dolby u svých laserových projekcí problém řeší tzv. Screen Shakerem, tedy zařízením, které neslyšně kmitá projekčním plátnem v rozmezí několika centimetrů. O tom, zdali něco podobného bude mít i projekční plátno v Lomnici nad Popelkou, zatím nemáme žádné informace.

Projekční systém bude nabízet i obrazové 3D pomocí ověřeného systému DepthQ. Díky tomu bylo instalováno i metalické plátno a diváci si budou kupovat za pár desetikorun vlastní 3D polarizační brýle.

RGB laserový projektor zatím poslední generace Christie CP4325. Zdroj: christiedigital.com

Integrátorem kina s prvním RGB laserovým projektorem v ČR je společnost AV MEDIA.

Kino slavnostně otevře pro veřejnost v sobotu, 13. října. A prvním filmem uvedeným v novém kině bude české roadmovie “Všechno bude” za účasti tvůrčí delegace.

Prvním filmem v Dolby ATMOS bude ve středu, 17. října, film Venom a ve čtvrtek, 18. října první český film s tímto 3D zvukovým mixem a sice komedie Mars.

 

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky Víceúčelového vzdělávacího centra Lomnice nad Popelkou
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI 
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI