Tenet přinesl do Prahy nový prémiový kinosál

Po zhruba půlročním půstu zažíváme v českých kinech premiéru velkého hollywoodského blockbusteru, filmu Tenet od Christophera Nolana. Psali jsme o něm již v předchozím článku, v jakých formátech jej uvidíme a uslyšíme v českých kinech. Dnes se zajdeme podívat do zcela nového prémiového sálu, který otevřel provozovatel řetězce multiplexů CineStar v Praze na Černém Mostě. Má obchodní název Theatre de luxe a je vybaven RGB laserovým projektorem, zvukem Dolby ATMOS a VIP sedadly z umělé kůže. Jaké byly moje první dojmy? Čtěte v našem článku…

Na Theatre de luxe byl přestavěn největší sál č. 9, který zde již rok a půl před pandemií disponoval zvukovým systémem Dolby ATMOS. Jeho interiér byl kompletně přebudován od elevace hlediště až po osvětlení a obložení stěn. V přední části je nové plátno, které téměř vyplňuje čelo sálu. Počet sedadel mírně poklesl z původních 378 na současných 368.

Sál Theatre de luxe. Foto autor článku

Obložení stěn je v černé barvě a je tvořeno svislými panely zakončené vždy svislou řadou bílých LED diod. Panely jsou jako obří žaluzie natočeny směrem na plátno a uvnitř se skrývají další LED diody, tentokrát v červené, zelené a modré barvě. Nejde o ucelené jednotně napájené pásy, ale každá dioda z RGB sady má samostatné napájení a může se i samostatně ovládat. Celý systém tak může vytvářet efekt ambilight bočních stěn synchronizovaný s promítaným obrazem na plátně. V černém obložení se téměř ztrácí černé surroundové reprosoustavy pro zvuk Dolby ATMOS. Ty jsou nejen na bočních stěnách, ale i ve dvou řadách na stropě.

Sál je nově vybaven sedačkami od britské firmy Ferco Seating, která je dodavatelem i do známých světových kin, jako BFI IMAX v Londýně nebo Pathé Cinema v Paříži. Do Theatre de luxe na Černý Most společnost dodala model Premium Opus Glide. Sedačky mají rozestupy 65 cm a po dosednutí hloubku 1 metr. Píši po dosednutí, protože se s vámi zhoupnou 20 cm dozadu, přenášením váhy těla je tedy můžete o těch 20 cm polohovat. Nad rámec běžné nabídky jsou křesla doplněná na konci pravé područky otočným stolkem o 90o. Otvor na kelímek s nápojem je tak nestandardně umístěn v úrovni područky, kde má divák loket.

Sezení v sedačkách Premium Opus Glide je překvapivě příjemné i když si uvědomíme, že rozestup 65 cm je v podstatě stejný jako u běžných sedaček používaných v kinech. Prémiovou úroveň vytváří materiál umělé kůže, malá polohovatelnost a příjemný polštář pod hlavu, který ji přesně podpírá v ideální poloze sledování plátna. Poněkud nestandardní je otvor na nápojový kelímek v úrovni lotke kvůli umístění otočného stolku, do kterého se vejde jen menší kelímek prodávaný na občerstvení CineStaru. Větší již nikoliv, ten si musíme postavit na zmíněný stolek.

Ale pojďme k tomu hlavnímu, co dělá gró prémiového sálu Theatre de luxe. Jde o RGB laserový projektor Christie CP4330-RGB s nativním rozlišením 4K, svítivostí až 28.000 ANSI lm a s kontrastem až 6.000:1. Projektor je vybaven elektronickými obvody CineLife a zdrojem RGB laserových diod, které výrobce označuje RealLaser. Elektronika CineLife umožňuje promítání běžných DCP, určených primárně pro projektory s xenonovými lampami tak, aby nedošlo k barevnému zkreslení obrazu filmu, k čemu u prvních RGB laserových projektorů k velké nevůli kameramanů docházelo. Laserová technologie RealLaser pak eliminuje vznik laserového třpytu (Speckle) na minimum při použití bílého nemetalizovaného plátna.

Christie CP4330-RGB. Zdroj: Christiedigital.com

V sále Theatre de luxe se tak nikdy nebude promítat film ve 3D. Christie CP4330-RGB není 6P laserový projektor, který by primárně podporoval systém s barevným posunem. Pro polarizační systémy by se zde pro změnu muselo instalovat metalické plátno, které by zase znásobilo laserový třpyt a vynutilo si instalaci screenshakerů za plátno. A od aktivních LCD brýlí se v dnešní době ustupuje, kvůli vysokým nákladům a nižší spolehlivosti.

A jak vypadalo představení filmu Tenet v reálu? Christie CP4330-RGB nabízí velmi kvalitní obrázek. U běžného DCP vyrobeného v barevné paletě primárně pro projektory s xenonovou lampou nabízí alespoň lehce lepší kontrast. Laserový třpyt je také díky matovému plátnu na hranici viditelnosti a screenshakery do TDL sálu nejsou vůbec potřeba.

Obraz, jaký znají diváci ze zahraničí, nejblíže z Rakouska ze sálů Dolby Cinema nebo z Německa z IMAX Laser, kde je černá opravdu černou, v Theatre de luxe očekávat nemůžeme. Právě proto, že by se musela do sálu dodávat speciálně vyráběná DCP s obrazem HDR v barevné paletě primárně určené pro RGB laserový projektor. Tuto podporu v podobě vyráběných DCP kopií filmů přímo na obrazový řetězec nabízí zatím jen pro svoje laserové systémy společnosti Dolby a IMAX.

Zvuková složka v sále TDL funguje na výbornou. Film Tenet nechal Christopher Nolan namíchat jen v 5.1 zvukových kanálech, ale zvukový řetězec je zde vybudován pro velmi dynamickou reprodukci v Dolby ATMOS, takže i základní mix v 5.1 hraje na velmi vysoké úrovni.

Sál Theatre de luxe tak mohu ohodnotit za velice povedený. Bohužel jediným kamenem úrazu, který přitom provozovatele musel stát nemalé náklady, je v úvodu zmiňovaný ambilight z bočních stěn. Světlo z aktivních RGB LED výrazně dopadá na samotné projekční plátno a místo pomocného efektu působí spíš velmi rušivě. Naštěstí provozovatel patrně toto při testech zjistil a ambilight se zapíná jen na úvodní znělky a trailery. Na hlavní film je naštěstí odpojen.

Celkově vám mohu návštěvu Theatre de luxe doporučit. A nechám na vašem uvážení, zdali vstupenka zakoupená online za 279,- Kč je za adekvátní cenu. Běžný divák ale v Theatre de luxe nepozná, o kolik miliónů více se do sálu oproti standardním muselo investovat. A provozovatel samozřejmě chce své velké investice co nejdříve vydělat zpět.

Autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky řetězce CineStar
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI

profi foto sálu TDL

 Pár profi fotek a krátký popis naší části instalace naleznete i zde:
https://www.avmedia.cz/novinky/kina/29_4575-novy-luxusni-sal-theatre-deluxe-tdl-v-cinestaru-na-cernem-moste_kina