Před 25 lety bylo otevřeno první multikino ve východním bloku

 Před 25 lety, 4. dubna 1996, bylo otevřeno první multikino v bývalém východním komunistickém bloku. Jednalo se o osmisálovou Galaxii v Praze na Jižním Městě nedaleko stanice metra Háje. Co se za čtvrtstoletí odehrálo a jaký byl osud prvního českého multikina Galaxie. Více v našem článku...

Multikino Galaxie vzniklo rozšířením stávajícího sídlištního panoramatického kina stejného názvu, které na Jižním Městě promítalo už od konce osmdesátých let. V patře nad foyer původního kina vznikla přístavba se sedmi menšími sály. 4. dubna 1996 objekt zahájil svůj provoz premiérou české komedie "Už" režiséra Zdeňka Tyce s Bárou Hrzánovou a Radkem Holubem v hlavních rolích.

Průčelí starého multikina Galaxie v den 25. výročí otevření s porovnáním, jak objekt vypadal v době provozu multikina.

Galaxie tak poprvé v Česku nabízela divákům možnost přijít do kina takzvaně na blind a teprve na místě si vybrat z programu kina. Poprvé v Česku mohli diváci slyšet v kině zvuk z digitální stopy. V největším sále byl nainstalován systém Dolby Digital. A ve druhém a třetím sále v prvním patře pak byl ještě analogový zvukový systém Dolby Stereo SR. Zbylých pět sálů mělo zvuk mono s českými zvukovými procesory Tesla AKT 216.

Pohled od vchodu do původního největšího sálu, kde je dnes vietnamká tržnice. Na zadní stěně stále visí původní projekční plátno. Snímek byl pořízen 4. 4. 2021 a do prostoru je z protipandemických důvodů vstup zakázán. Zde nabízený textil se z rozhodnutí vlády nesmí prodávat.

Bohužel, výběr z programu osmi sálů přímo na místě byl pouze jedinou výhodou tohoto multikina. Dispozice objektu už tehdy nedovolovaly postavit multiplex se všemi přednostmi, které tento koncept skýtá. Původní multikino nemělo společnou promítací kabinu, ale každý sál měl svoji vlastní s dvojicí 35 mm filmových projektorů a každá potřebovala minimálně jednoho promítače, který projekci kontroloval a prolínal u filmu jednotlivé díly. 

Multikino tím, že bylo v Praze jediné, tak bylo téměř každý večer beznadějně vyprodané. Takže diváci, co přicházeli do kina "na blind", zase z něj s nepořízenou odcházeli. Přes všechny tyto insignie převysu poptávky musela Praha na další svůj multiplex čekat dalších 4,5 roku. Nová multikina se nakonec začala otevírat dříve v Polsku i Maďarsku.

Na přelomu milénia pak multikino koupil nadnárodní řetězec, Cinema City, který se rozhodl v těsném sousedství vybudovat zcela nový objekt, jenž by odpovídal trendům moderního multiplexu. 28. června 2001, po pěti letech a téměř třech měsících, se provoz přestěhoval ze staré do nové Galaxie a původní multikino tak svůj provoz zcela ukončilo.

V dolním velkém panoramatickém sále vznikla velká vietnamská tržnice, která je zde dodnes. Ve zbylých sedmi sálech a foyer v prvním patře měla dlouhá léta svá studia TV Nova. Vysílaly se odtud živě semifinálové večery prvních řad reality show Superstar a pak zde byly postaveny interiéry pro natáčení seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Nové multikino Galaxie hrálo až do 18. září 2019, kdy byl provoz ukončen, neboť zbytečně konkurovalo novému megaplexu Cinema City Chodov. Více v našem článku Multikino Galaxie na pražských Hájích dnes hraje naposledy.

autor: Ondřej Beck