Palace Cinemas zprovozní prvních pět sálů s D-Cinema a Palace Pictures chystá první filmy v digitálním formátu DCP

Doplněno v pátek, 20. února 2008 ve 14:54. Jak nám sdělil generální manager multiplexů Palace Cinemas, David Horáček, chystá na březen zprovoznění prvních pěti sálů vybavených digitálním projektorem dle standardu DCI a s podporou 3D stereoskopické projekce. Prvním zde promítaným filmem by měl být animovaný snímek Monsters vs. Aliens...

  
Barco DP2000, snímek z prezentace společnosti Xtreme Cinemas v Palace Cinemas Park Hostivař ze září 2008.
Foto: autor článku
 
Pět projektorů značky Barco by mělo být nainstalováno vždy po jednom ve třech multiplexech v Praze, na Novém Smíchově, Slovanském domě a v Letňanech, a dvou v Brně, jak ve Velkém Špalíčku tak i ve služebně nejstarším multiplexu Palace Cinemas, v Modřické Olympii. Kinoservery budou dle slov Davida Horáčka značky XDC a pro stereoskopické zobrazení bude použit systém 3D MasterImage. Instalace první pětice by měla být hotova do 26. března tak, aby se stihlo uvedení rodinného snímku Monstra versus Vetřelci, který by měl být k dispozici ve 3D stereoskopickém zobrazení. Instalace digitálních projektorů se v první etapě zatím netýká pražského multiplexu Palace Cinemas Park Hostivař. V první fázi se budou dle slov Davida Horáčka instalovat digitální projektory pouze do kin s vyšší efektivitou.
 
Palace Cinemas už loni na podzim zveřejnil ideu postupně zdigitalizovat všechny svoje sály všech svých multiplexů a částečně začít rušit i klasickou 35 mm filmovou projekci. Generální manager David Horáček by chtěl zakrátko pokračovat v instalacích i do zbylých sálů. Přesný plán přechodu na digitál nebyl zatím stanoven, ale předpokládá, že všechny sály by měly být vybaveny do 12 měsíců, tedy zhruba do jara 2010.
 
Zároveň nám David Horáček prozradil plány dceřiné distribuční společnosti Palace Pictures, která by ještě do konce roku 2009 chtěla distribuovat dva až tři filmové tituly v klasickém 2D zobrazení již v digitálním formátu DCP.
 
Osobně kompletní digitalizaci všech sálů sítě multiplexů Palace Cinemas považuji za velmi důležitý a zlomový bod v české kinodistribuci, kdy jeden z nejsilnějších hráčů na trhu bude vyžadovat nejen digitální DCP kopie 3D animovaných rodinných snímků, ale i 2D běžných filmů tak, jak budou přicházet do distribuce. Vznikne tím následný tlak na dovybavení dalších provozovatelů multiplexů i malých jednosálových kin. Odhadovaný přechod na čistě digitální distribuci do pěti let by tak dle mého názoru byl velmi reálný.
  
Barco D-Cine DP50 "nulté generace" digitálních kinoprojektorů v projekční kabině Palace Cinemas Slovanský dům
Foto: autor článku
 
Palace Cinemas je průkopníkem digitalizace již z dřívějška. Na sále č. 3 multiplexu Slovanský dům je již od října 2002 nainstalován 1,3 K DLP Barco Digital Cinema Projektor D-Cine DP50 s kinoserverem Avica. Šlo o přístroj „nulté generace“, kterých bylo po světě nainstalováno zhruba 200 kusů a na kterých se hrály premiérové tituly od března 2000 až do července 2005, kdy byly přijaty první standardy DCI, jenž „nultou generaci“ definitivně odstřihly od filmových novinek. Na DP50 jsme v plné kvalitě 1,3 K mohli ve Slovanském domě vidět filmy Hledá se Nemo, Já, robot a jako úplně poslední titul Star Wars: Episode III. v květnu 2005. Po přijetí standardů DCI projektor sloužil už pouze pro veřejné projekce z DVD a případně i pro firemní prezentace.
 
Kinoserver Avica Filmstore pro "nultou generaci" digitálních kinoprojektorů z Palace Cinemas Slovanský dům. Na jeho diskové pole z kapacitou cca 160 GB se v té době vešly až tři celovečerní filmy v MPEG-2 HD/AC-3 5.1. Film dle standardu DCI v JPEG2000 a s bezkompresním zvukem by se teoreticky vešel akorát středometrážní do stopáže zhruba 60 minut. Nehledě na to, že by samozřejmě disky nestačily rychlostí své odezvy.
Foto: autor článku
 
Ondřej Beck 

4K

to je celkem to je celkem fajn, ale já chci 4K!!! Kdy bude kdy bude?