Navštívili jsme společnost Dcinema s.r.o.

Jak jme vás informovali zhruba před měsícem, objevil se na českém trhu další integrátor pro instalaci digitálních projekcí dle standardu DCI, společnost Dcinema s.r.o. Na vlastní kůži jsme si tedy šli do této firmy vyzkoušet, co čeká potencionálního zájemce o digitální projekci z řad provozovatelů kin...

Společnost Dcinema s.r.o. se představila na konci května na valné hromadě APK ve Zlíně a podrobnou zprávu Petra Vítka naleznete zde...  Společnost byla vytvořena jako dceřiná dvou stávajících postprodukčních firem IMAGE CZ s.r.o. a AVION FILM s.r.o., které mají bohaté zkušenosti se zpracováním obrazu a zvuku pro film, video i televizi již od roku 1992.

Ukázková místnost s instalovanou projekcí dle standardu DCI. Foto: autor článku

Na zmiňované valné hromadě APK sdělili zástupci společnosti Dcinema s.r.o. zcela odlišný přístup k potencionálním zákazníkům. Případné zájemce nebudou objíždět s propagačními roadshow, ale chtějí s každým jednat zcela individuálně. Každý kinosál má svá specifika, obrazová i akustická, kterým je nutno vytvořit návrh instalace přesně na míru. Potencionálního klienta tak nejprve pozvou do sídla své firmy, kde je k vidění v ukázková instalace projekce dle standardu DCI a ve zvukovém studiu si mohou poslechnout referenční zvukovou nahrávku tak, jak by měla znít i v jejich kině.

Chtěli jsme si tuto první část vyzkoušet na vlastní kůži a tak jsme se do sídla firmy vydali. Velmi ochotnými průvodci nám byli Ing. Jiří Šamonil a Ing. Martin Hřebačka.

Projektor NEC NC800C používaný v prezentační místnosti. Návštěvník prakticky vidí, že lze tento model regulérně instalovat i jako zavěšený na stropě. Foto: autor článku

Hlavním důvodem, proč se zástupci firmy rozhodli přistupovat k zákazníkům tímto způsobem, byly většinou rozporuplné zkušenosti z jednotlivých českých kin. Oba pánové jsou v oboru profesionálové a vědí, jak má vypadat dobrý obraz a znít kvalitní zvuk filmu. Realita českých kin bývá většinou velmi odlišná. De facto tak došli k podobnému závěru, jako štáb George Lucase v roce 1980, když objížděl americká kina s pátou epizodou Star Wars, na základě čehož pak vznikly známé normy THX. Firma Dcinema s.r.o. rozhodně nechce stanovovat žádné normy, ale individuálně s každým zájemcem z řad kinařů najít to nejideálnější řešení pro jeho kino.

Zvukové studio, kde si návštěvník prakticky vyzkouší, jak má správně znít prostorový zvuk z bezkompresního lineárního 5.1 kanálového záznamu na vzorku 96 KHz/24-bit, jak předepisují standardy DCI. Foto: autor článku

Společnost nabízí projektory značky NEC, u které jsou v současné době k dispozici tři modely v rámci standardu DCI. Od NEC NC800C určeného pro nejmenší sálky přes střední model NC1600C až po nejvýkonnější NC2500S, který je koncipován pro největší sály s šířkou plána až 30 metrů. Všechny tři modely jsou konstruovány na technologii DLP s rozlišením 2K. Kinoprocesor a systém pro 3D stereoskopické zobrazení dodává společnost od firmy Dolby a to samozřejmě i včetně zvukového procesoru, pokud v daném kině nebude ještě digitální ozvučení k 35 mm filmu. Společnost Dolby má podle pánů Jiřího Šamonila a Martina Hřebačky v oboru digitálních kin standardu DCI největší zkušenosti a ve světě nejvíce instalací, tudíž i nejvíce referencí. Její 3D systém využívá bílé plátno, tudíž je kompatibilní i se 2D zobrazením jak z digitálního tak i z klasického filmového projektoru. Jako plnohodnotný integrátor pak provozovatelům kin zajišťuje i servis dodané techniky včetně tzv. příručního skladu a operativní možnosti dodání náhradního dílu do 24 hodin.

Všechny tři modely projektorů NEC splňující standardy DCI. Zdroj obrázku: necam.com

Návštěvu společnosti Dcinema s.r.o. mohu vřele doporučit všem z řad provozovatelů kin. Myslím si, že by se měl každý osobně na vlastní oči a uši přesvědčit, jak má vypadat ideální obraz a znít filmový zvuk. K této zkušenosti žádný článek nedopomůže.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkaz:

stránky společnosti Dcinema s.r.o.