HFR pro vaše kina

High Frame Rate, neboli více než klasických 24 snímků za sekudu je v současnosti téma, které hýbe "kinovým" světem. Nechci se pouštět do úvah jak moc je to téma silné, zajímavé pro diváky, nebo vůbec marketingově "potentní". Velmi pravděpodobné je, že Hobit, o kterého se aktuálně jedná, bude v této vysoké snímkové frekvenci jen v několika českých kinech.

Vyzpovídal jsem ve čtvrtek na jedné menší akci pro kinaře tři integrátory, jak to je s úpravou DCI strojů na HFR s tímto výsledkem.

HFR je možné bez výměny hardwaru u strojů, které mají IMB u DLP projektorů a u všech verzí projektorů Sony.

Jde pouze o nový firmware a o nastavení projektoru a serveru.

A kolik toto bude stát?

AV Media si bude paušálně účtovat 30.000,-Kč, XC Data bude účtovat za počet hodin strávaných v kině a reálné cestovní náklady. Altei za upgrade účtuje paušálně 3.000 EURO.

Předpokládám, že ostatní integrátoři se budou pohybovat v podobných relacích, neboť samotný upgrade je zdarma.

Tam kde nemáte IMB, budete muset řešit hardwarové změny, které se mohou cenově pohybovat velmi různě, dle vašeho konkrétního systému.

Na konferenci Europa Cinema, ze které dnes píši, jsem se setkal se zástupci ze Slovenska a dle jejich informací poběží na Slovensku Hobit HFR v cca 10 sálech multiplexů CineMax a ve 3 klasických kinech. Pravděpodobně se začali o problematiku zajímat dříve a všechny nutné testy se jim podařilo v termínu zvládnout.

Pokud budou mít integrátoři nebo společnost Warner Bros další informace, rádi je obratem doplníme.

A jen malé PS: v posledních výběrových řizení na digitální kina, bylo již ve výběrku často operováno s požadavkem aby systém DCI umožňoval HFR a jedním z dalších požadavků byl často bezplatný servis a všechny updaty. Prohlédněte si své zadávací dokumentace a smlouvy, které s integrátory máte. Mám pocit že byste mohli dosáhnout bezplatného updatu, neboť dle mého názoru pokud jste poptávali projektor který umí HFR tak to rozhodně nebylo myšleno tak, že ho jen umí, ale aby byl spuštěn, musíte zaplatit další peníze. Zkuste se na to podívat a pak oslovit integrátory, jak se k tomu postaví.

HFR = IMB

V ČR/SR je více než 50 kin s IMB Doremi. Každý, kdo má IMB, může mít HFR. Čím více kin bude mít HFR, tím více bude ochota distributora přivézt film v HFR verzi. U zmíněných 50 kin jde pouze o to, zaplatit pár kaček/é-ček za instalaci a support.

Pár kaček/é-ček

30.000,-Kč od AV Media a dle hodinových sazeb a cestovného u ostatních integrátorů.

Řešení od Sony 3.000,-Euro.