Cinema City Chodov - první dojmy

S největším českým megaplexem Cinema City Chodov s 18 sály jsme se seznámili již v předchozím článku na základě první tiskové zprávy. Ta byla na informace poněkud skoupá, takže náš článek přinesl více otázek, jak odpovědí. Dnes proběhlo VIP otevření multiplexu spolu s novou částí obchodního centra a na všechny otázky již padla odpověď. Více v našem článku…

Hned u vchodu ve druhém patře obchodního centra megaplex určitě ohromí svojí velikostí. Prostor je vyzdoben velkými LED obrazovkami, na kterých běží ukázky z aktuálních filmů. Novinkou je LED schodiště fungující z dálky jako obří obrazovka. Jen je poněkud složité po něm stoupat, když na něm dochází k ohnivým výbuchům z ukázek akčních titulů.

Prostor megaplexu je rozdělen do tří pater. V tom nejspodnějším najdeme takzvanou VIP zónu se třemi luxusními sály (č. 16-18) a tři nejmenší sály kina (č. 13-15). VIP zóna začíná rozsáhlou kavárnou, za kterou se nalézají tři sály vybavené luxusními polohovatelnými sedačkami. Zde bude cena vstupného doplněna o neomezenou konzumaci pokrmů světových kuchyní v podobě rautových stolů. Diváci jsou vpuštěni půl hodiny před začátkem představení a každý může spořádat, co se do něj vejde. Součástí kavárny je i plnohodnotná a plně vybavená kuchyně, ve které budou vařit kuchaři mnoha národností.

Luxusní polohovatelné sedačky ve VIP sále. Zdroj: Cinema City

Provozovatel v každém VIP sále hodně myslel na bezpečnost diváků a tak označil jasně svítícími nápisy o poloze nouzového východu nejen východ samotný, ale i prostor pod plátnem, kde svítí vždy po třech směrových zelených tabulí s informací, kudy v případě nebezpečí utíkat. Bezpečnost diváků je nejdůležitější, ale světlo z tabulí těsně pod plátnem bude pro diváky poněkud nepříjemné, zejména v tmavých scénách.

V prostředním poschodí na úrovni vchodu do megaplexu se pak nachází menší sály číslo 1 a 2. Zde se poprvé u multiplexu provozovatele Cinema City objevují dva projektory s nativním rozlišením 4K, Barco DP4K-17BLP. Sály č. 1 a 2 nejsou největší z celého kina, ale jsou vyprojektovány tak, že hlediště je relativně krátké, takže k plátnu je to i z poslední řady relativně blízko. Osobně je považuji za velmi zdařilé a pro promítání filmů z DCP ve 4K rozlišení přímo ideální. Zvuk je v těchto dvou sálech, ostatně jako v úplně všech ostatních, vyjma sálů s Dolby ATMOS, v 5.1 zvukových kanálech. Dolby Surround 7.1 v Cinema City Chodov nenalezneme.

Sál 4DX s nově zabudovanou simulací intenzivního deště. Zdroj: Cinema City

Sál 4DX s absolutní novinkou, kterou nemají ani v Plzeňském 4DX. Simulací husté chumelenice. Zdroj: Cinema City

Kromě VIP zóny se třemi luxusními sály v nejnižším poschodí nalezneme hlavní taháky chodovského megaplexu v posledním třetím patře. Tři sály s 3D prostorovým zvukem Dolby ATMOS a jeden sál 4DX. Všechny tyto sály, jako i zbylé v nižších poschodích a ve VIP zóně, jsou vybaveny projektory s rozlišením jen 2K. Jak naší redakci na tiskové konferenci sdělil CEO Cineworld Group, Mashe Mooky Greidinger: “Vývoj projektorů poněkud předběhl produkci filmových studií. Do distribuce přichází jen minimum filmů ve 4K rozlišení. Proto společnost Cinema City bude upřednostňovat projektory se 2K rozlišením, které případně zvládají přehrát obsah i se 4K rozlišením.”

Projektor Barco DP2K-17BLP s modrým laserem a fosforovým filtrem. Zdroj: autor článku

3D zvukový formát Dolby ATMOS naleznete na sálech číslo 3, 8 a 10. Během tiskové konference proběhla prezentace ukázek na sále číslo 8, kde zvuk Dolby ATMOS zněl velice dobře. Místní sály mají obrovskou výhodu, že byly od počátku projektovány pro tento zvukový systém. Divákům, kteří chtějí slyšet ATMOS v ideálních podmínkách, mohu chodovské tři sály vřele doporučit. Škoda jen, že u žádného ATMOSu není projektor se 4K nativním rozlišením. Film Blade Runner 2049, který je distribuován na 2D DCP ve 4K, si na Chodově v plné obrazové kvalitě 4K spolu s Dolby ATMOS neužijeme.

Jeden ze dvou projektorů Barco DP4K-17BLP s nativním rozlišením 4K. Zdroj: autor článku

Všechny velké sály diváky zaujmou velmi strmou elevací hlediště hodně připomínající sál IMAX. Pro sledování filmů je to velice pohodlné, takže další plus pro chodovský megaplex.

Všech 18 sálů na Chodově je vybaveno novou generací projektorů Barco, které jako zdroj projekčního světla používají modrý laser s fosforovým filtrem. Musím se přiznat že ve srovnání první generací projektorů s tímto zdrojem světla Barco dosáhlo velkého pokroku. Ono “studené” světlo i barevnou hloubku dokázalo relativně ukočírovat, takže běžný divák v podstatě nepozná rozdíl od projektoru s xenonovou lampou. Pouze zkušenější divák zaregistruje lehký posun barev do studenějšího odstínu. Ještě upozornění: V době otevření jsou ještě dva menší sály dočasně vybaveny projektory Barco s xenonovými lampami. Výrobce nestíhá laserové projektory vyrábět. Ale do konce roku by všech 18 sálů mělo hrát na modrý laser s fosforovým filtrem.

3D systém Volfoni SmartCrystal Cinema Neo. Zdroj: autor článku 

Sedm sálů z osmnácti je vybaveno 3D obrazovou technologií Volfoni dvojího typu, SmartCrystal Cinema Neo, kde světlo prochází aktivním filtrem, a SmartCrystal Diamond, ve kterém se světlo odráží od aktivních zrcadel pro menší světelné ztráty.

Sál č. 4 na nejvyšším patře je vybaven korejskou technologií 4DX. Ta se od 4 roky staré instalace na Novém Smíchově podstatně liší. Jde de facto o novou generaci, která nabízí více efektů, jako třeba intenzivnější déšť nebo sněhovou chumelenici. Z vrcholů opěrek v sedačkách vytrysknou svisle vzhůru gejzíry třikrát přefiltrované vody z vodovodního řadu, aby dopadly přesně na hlavy diváků, kteří v daných sedadlech sedí jako dokonalá simulace deště. A v neposlední řadě, pohyblivé čtyřsedačky unesou podstatně plnoštíhlejší diváky, jak jejich předchozí generace na Novém Smíchově. Což jsme si na VIP prezentaci osobně ověřili. :-)

3D systém SmartCrystal Diamond. Zdroj: autor článku

Poněkud zarážející je zvukové vybavení na nejmenších sálech na nejnižším poschodí vedle VIP zóny, tedy na sálech č. 13 až 15, kde chybí surroundové reprosoustavy na zadních stěnách sálu. Podle technických pracovníků je to dané zvukovým systémem pouze 5.1 a technickými problémy při instalaci reprosoustav na zadní stěnu před projekční kabinou. Jde o podivný argument, neboť 5.1 zvukový systém zapojuje zadní surroundové kanály i do levé a pravé řady reprosoustav na zadní stěně od hlavní osy sálu. Je to samozřejmě pro efekt plného obklopení diváka zvukem, k čemuž asi v posledních řadách příliš docházet nebude.

Racková skříň pro ozvučení Dolby ATMOS pro sál č. 10. Zdroj: autor článku

A jaké jsou odpovědi na otázky z minulého článku?

Na první, zdali budou sály vybaveny projektory s nativním 4K zobrazením, zní odpověď ano, první dva. Bohužel to ale není ani jeden ze tří sálů s Dolby ATMOS, ani 4DX.

Na druhou otázku, proč na Chodově není druhý sál IMAX v Praze, odpověděl CEO Cineworld Group, Mashe Mooky Greidinger, že si druhý IMAX v Praze přál, ale společnost IMAX Corporation velmi striktně sleduje potenciální kupní sílu diváků v daných regionech a na Prahu jim vychází pouze jeden sál, který je již v Cinema City na Floře. Dva sály IMAX takto blízko sebe by nepřilákaly tolik nových diváků, ale naopak by se o stávající množinu diváků naučených chodit na filmy do IMAXu začaly přetahovat.

A poslední otázkou bez odpovědi byl osud polohou nejstaršího českého multikina Galaxie v Praze - Hájích. Podle Mashe Mooky Greidingera se zatím Galaxie zavírat neplánuje a počká se na reakci diváků a v případě většího odlivu na Chodov by k uzavření mohlo dojít.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky Cinema City
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI