První český megaplex nabídne 4DX i 3x Dolby ATMOS

 11. října 2017 otevře společnost Cinema City v nové části obchodního centra na pražském Chodově první český megaplex, tedy multiplex s větším počtem sálů, v tomto případě jich bude 18. Sedm sálů bude kategorie Premium Cinema. Vlajkovou lodí se stane sál 4DX. Tři sály budou disponovat 3D zvukem Dolby ATMOS a tři sály se budou nacházet ve VIP zóně. Více v našem článku...

Megaplex Cinema City Chodov bude mít nejvíce sálů ze všech multikin v Česku, ale na celkový počet sedadel nebude největší. Podle tiskové zprávy bude kapacita činit 2.629  sedadel. Avšak multiplex stejného provozovatele v pražských Letňanech má celkovou kapacitu ještě vyšší, 2.668 míst. Zde dodejme, že multiplex v Letňanech získala společnost Cinema City akvizicí původního provozovatele, Palace Cinemas a kino před dvěma roky nechala projít zásadní rekonstrukcí, při které rozšířila kapacitu z osmi na dvanáct sálů.

Již jsme naznačili v úvodu, že hlavní devízou megaplexu je větší počet sálů a s tím i široká nabídka filmových titulů. Divák tak může vybírat i ze starších filmů, které jsou v distribuci i déle jak jeden měsíc, a které jiné multiplexy musí z kapacitních důvodů již přestat uvádět. Většina sálů megaplexu tak bude mít menší kapacitu i pod sto míst. To pro filmové tituly, u kterých není očekávaná tak vysoká návštěvnost. V dřívějších tiskových zprávách provozovatel inzeroval i uvádění artovějších titulů, takže se necháme překvapit, jakou nakonec postaví dramaturgii nového kina.

Zdroj obrázku: Tisková zpráva Cinema City

Po technické stránce bude všech 18 sálů vybavených projektory značky Barco, které jako zdroj projekčního světla používají namísto xenonových lamp modrý laser s fosforovým filtrem. Je to takto prvně vybavené multikino v ČR, ale nikoliv první kino, jak uvádí tisková zpráva.

Projektor Barco DP4K-23BLP s nativním 4K rozlišením již úspěšně hraje od 1. března letošního roku v kině Hutník na Kladně. A úplně prvním projektorem s modrým laserem a fosforovým filtrem je projektor NEC NP-LC1201L-A, který hraje již přesně rok v kině Ralsko v Mimoni. Od května letošního roku stejný typ projektoru NEC najdeme i v kině v Rychnově nad Kněžnou.

Bohužel, z tiskové zprávy nevyčteme, zdali projektory s modrým laserem a fosforovým filtrem značky Barco budou disponovat nativním 4K rozlišením, jako model na Kladně, nebo pouze 2K. Z kladenského Hutníku ale již víme, že projektory nabízí jak o něco málo nižší spotřebu elektrické energie, tak i kvalitnější zobrazení ve 3D s kruhovou polarizací na stříbrné plátno ve srovnání s projekotry s xenonovými lampami. U 2D zobrazení je kvalita obrazu pro běžného diváka prakticky srovnatelná s projektory s xenonovými lampami. Hlavním přínosem budou úspory pro provozovatele kina. Kromě nižší spotřeby elektrické energie nabízí prakticky bezúdržbový provoz. Životnost modrého laseru se počítá až ke 30.000 provozních hodin, takže jediným pravidelným servisním úkonem bude jen občasné čištění filtrů. 

Hlavním tahákem megaplexu pak bude celkem sedm sálů technicky vybavených v kategorii Premium Cinema.

Sedačky 4DX. Zdroj obrázku: Tisková zpráva Cinema City

Tři sály budou vybaveny systémem Dolby ATMOS. Opět tisková zpráva nám neprozradila, zdali se po Bratislavě objeví i v Praze vlastní značka prémiových sálů majoritního majitele Cinema City, britské společnosti CineWorld, s označením SuperScreen. O bratislavském sálu jsme vám přinesli info začátkem roku zde. SuperScreen nabízí kromě zvuku Dolby ATMOS i duální projekci dvou projektorů pro kvalitnější zobrazení ve 3D. To bude opět překvapení až na 11. října, kdy se otevřou brány megaplexu poprvé veřejnosti.

Další tři sály se budou nalézat v takzvané VIP zóně. To opět není novinka. Stejný koncept známe už od roku 2002 z multiplexu Village Cinemas Anděl, který od roku 2011 provozuje CineStar. Zdejší VIP zóna se dvěma malými sály nese obchodní název Gold Class.

Vlajkovou lodí je pak sál 4DX, druhý v Praze. První je v provozu již více jak 4 roky v Cinema City Nový Smíchov a článek jsme vám o něm přinesli zde. Jen si shrňme, že v korejském formátu 4DX se kombinuje sledování filmu zrakem a sluchem i s hmatem a čichem. Pohyblivá sedadla doplňují efekty větru, vůní i zápachů, či simulací deště. Sedačky vás v akčních bojových scénách dokáží ještě "kopat" do hýždí nebo do zad.

O novém megaplexu v obchodním centru Chodov se hovoří zhruba od roku 2012, kdy se projekt dostavby centra začal připravovat. Ostatně už v původní první etapě byl plánován desetisálový multiplex. Bylo to ale v polovině nultých let nového století, kdy byl pražský trh s kiny tak akorát nasycen a investor tehdy nenašel provozovatele, takže část s multikinem nakonec ani nezačal budovat.

O provoz megaplexu se zprvu ucházeli všichni tři velcí hráči na českém trhu, CineStar, Premiere Cinemas i Cinema City a posledně jmenovaný se nakonec s majitelem centra, společností Unibail-Rodamco, dohodl na spolupráci.

Delší dobu šly odbornou veřejností spekulace, zdali provozovatel neumístí na Chodov i druhý pražský sál IMAX. Nakonec bylo rozhodnuto pro druhý sál 4DX v hlavním městě.

Nějakou dobu také šly spekulace, že by Cinema City ukončil provoz ve svém nejstarším multiplexu Galaxie v Hájích, vzdáleném pouze dvě stanice metra, aby si sám sobě netříštil návštěvnost novému megaplexu. Zatím ale tomu nic nenasvědčuje, už jen proto, že objekt multiplexu Galaxie patří provozovateli Cinema City jako jeho vlastní nemovitost a sídlí v něm i české vedení společnosti.

Tolik z tiskové zprávy i pár kuloárních informací navíc. Od 11. října uvidíme, jak Cinema City Chodov zamíchá kartami na pražském kinotrhu. Budeme celou situaci sledovat.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkaz:
Webové stránky Cinema City