Svěrákův film Po strništi bos pomůže v kinech handicapovaným

 Nezávislý projekt „Kino pro každého“ jsme vám na našem portálu představovali již dříve. Projekt má za cíl zpřístupnit filmová představení v kinech handicapovaným divákům a to nejen těm s pohybovým postižením, ale i těm s omezením sluchu či zraku. A to takovým způsobem, který minimálně naruší komfort ostatních diváků v sále. Jde o speciální zvukovou a titulkovou stopu v digitální kopii DCP, které se pouští nebo zobrazují ve speciálních brýlích, na displejích nebo ve sluchátkách. Vše samozřejmě v bezdrátové technologii. Více v našem článku...

Naposledy byli speciálními zvukovými a obrazovými stopami vybaveni poslední filmoví Básníci s titulem „Jak básníci čekají na zázrak“ na jaře loňského roku. Bohužel, od té doby tuto příležitost žádná filmová produkce ani distribuce nevyužila. Jde o klasický začarovaný kruh. Provozovatelé nechtějí svá kina vybavovat zařízeními pro sluchově a zrakově handicapované, jelikož je v nabídce minimum filmů. Distributoři nechtějí své filmy vybavovat zvukovými a obrazovými stopami pro handicapované, protože je v Česku málo takto vybavených kin. K dnešnímu dni to jsou tři, v Šumperku, Uherském Hradišti a v Hradci Králové.

Zprava do leva: Ministr kultury pan Daniel Herman, režisér Jan Svěrák a herečka Zuzana Stivínová

Režisér Jan Svěrák se na sklonku jara tohoto roku rozhodl, že svůj nejnovější film „Po strništi bos“ nechá vybavit speciálními stopami pro zrakově a sluchově handicapované. Režisér k tomu uvedl: „Na první pohled se může zdát nesmyslné, proč by slepec měl jít do kina. Když si ale uvědomíme, jak velkou část našich životních zkušeností získáváme z vyprávěných příběhů, začíná to dávat smysl. Proto nevidomí rádi sledují filmy. Stačí jim pár slov na vysvětlenou a zbytek už si představí. Doposud je ale sledovali spíš doma, kde vysvětlující komentář ostatní diváky nerušil. Film je ale společenská zábava a my jsme společenští tvorové. Nikdo z nás nechce pro jakýkoliv handicap sedět doma v koutě. Proto vítám tuto novou technologii, která otevírá handicapovaným dveře do společnosti.“

Popisný komentář pro nevidomé opět namluvila herečka Zuzana Stivínová, která má s namlouváním pro nevidící diváky mnohaleté zkušenosti z distribuce filmů na DVD. Její komentář rovněž zazněl i pod posledními Básníky. Vyrobit audiostopu pro nevidomé u filmu „Po strništi bos“ pak pomohla Nadace Mathilda pojmenovaná po zakladatelce, paní Mathildě Nostitzové. Na tiskovou konferenci konanou v pražském kině Světozor ji přišel podpořit sám ministr kultury, pan Daniel Herman. Zájemci o pomoc mohou přispět na účet nadace, 85048504/0300. Sbírka na audiostopu k filmu Po strništi bos je již uzavřená, ale další vybrané peníze budou sloužit k namluvení dalších filmových projektů. Kupříkladu na začátku srpna u nového dokumentu „Jmenuji se Hladový Bizon“.

Petr Vítek (vpravo) představuje projekt Kino pro každého

Film „Po strništi bos“ vidělo za prvních sedm distribučních dní plus několik předpremiér téměř na dvě stě tisíc diváků. Proto tvůrci i představitelé organizací pomáhajících zdravotně handicapovaným doufají, že se díky takto úspěšnému titulu pomůže prosadit nákup vybavení technologií pro nevidomé a neslyšící do více českých kin. A zároveň bude speciálními zvukovými a titulkovými stopami vybaveno podstatně více nových filmových titulů.

O technologiích pro diváky se zrakovým nebo sluchovým handicapem jsme psali již ve dvou článcích zde a zde. Takže jen stručně připomeňme, že pro titulkovou stopu popisující neslyšícím dialogy slouží buď speciální bezdrátové brýle, ve kterých divák sleduje plátno a zároveň se mu do roviny projekčního plátna promítají přes polopropustné sklo titulky do jednoho oka. Druhým řešením je přenosný bezdrátový displej na ohebném držáku, který si divák v kině většinou umístí do prostoru na kelímek pro pití a displej nastaví tak, aby jej měl v blízkosti pohledu na plátno. Nevýhodou je přeostřování zraku mezi plátnem a displejem. Pro nevidomé pak slouží bezdrátová sluchátka, do kterých se se zvukem filmu zároveň pouští i komentářová stopa.

Ministr kultury Daniel Herman si pod režijní taktovkou Jana Svěráka zkouší brýle pro čtení titulkové stopy pro sluchově postižené diváky

Společná projekce pro handicapované i ostatní diváky bez handicapu

4. října od 18:00 hodin proběhne současně ve třech českých kinech, pražském Aeru, hradeckém Centrálu a brněnské Scale, společná projekce filmu „Po strništi bos“ pro úplně všechny diváky s handicapem i bez handicapu. Promítat se bude přímo na plátno s titulky pro neslyšící a zvuk bude doplněn komentářem Zuzany Stivínové pro nevidomé. Projekci v pražském kině Aero osobně uvede režisér Jan Svěrák a do zbylých dvou kin bude jeho úvod živě přenášen. Možná se tím položí základ nových speciálních představení pro úplně všechny, kteří si chtějí užít společný kulturní zážitek bez ohledu na svoje zdravotní omezení.

Více informací získáte v odkazech pod článkem.

Autor textu i fotografií: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Projekt Kino pro každého
Nadace Mathilda